WWW szkoły
Zajęcia pozalekcyjne
Szkoła Odkrywców Talentów
Bezpieczna szkoła
Pokl
DSC 0655

Kolumbowie

AAA

Kolumbowie

Dnia 6 czerwca 2014r. uczniowie klas I i II Gimnazjum nr 2 w Andrychowie w Miejskim Domu Kultury obejrzeli spektakl pt. "Kolumbowie" przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza.

Zamiar twórców spektaklu wyrażony został w słowach: „Pragniemy, aby nasze przedstawienie było swoistym apelem młodych do młodych, o pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju. Naszym celem jest uświadomienie współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasie II wojny światowej byli do niej bardzo podobni. Również mieli marzenia, byli beztroscy i bardzo kochali życie. Nie wybierali losu powstańczych bohaterów, lecz kiedy trzeba było, mimo swych młodych lat, szli po kolei na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. To opowieść o patriotyzmie, ofiarności, odwadze i poświęceniu, ale też o dramatycznych wyborach, cierpieniu, strachu, niespełnionej miłości i rozwianych marzeniach”.

„Kolumbowie” to historia czworga przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy żyją jeszcze pełnią życia, bawią się i przeżywają pierwsze miłości. Błogie, radosne i beztroskie, młodzieńcze życie przerywa nagle wojna będąca wynikiem ludzkiej nienawiści i braku tolerancji. Bohaterowie muszą wiec szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Zostają członkami organizacji podziemnej – przewożą broń, organizują nielegalne wydawnictwa, biorą udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczą w powstaniu warszawskim.

Realizatorzy ciekawy efekt uzyskali, łącząc teatr tradycyjny z projekcją filmów dokumentalnych o II wojnie światowej, Katyniu, wykorzystując nawet urywki filmu z Charlie Chaplinem. Na uwagę zasługują też napisy z datami i faktami historycznymi, dzięki którym ten spektakl był też dla młodzieży lekcją historii.

Opracowanie muzyczne oraz efekty wizualne dodawały dramatyzmu niektórym scenom, a bombardowanie i wystrzały były wręcz wiarygodne.

W utworze wykorzystano fragmenty znanych dzieł literackich, m.in. „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” M. Białoszewskiego oraz wiersze A. Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego.

DSC 0657DSC 0664DSC 0665