WWW szkoły
Zajęcia pozalekcyjne
Szkoła Odkrywców Talentów
Bezpieczna szkoła
Pokl
DSCN3119

Niemy Krzyk

AAA

„Niemy Krzyk

Dnia 17 maja 2013 r. uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 2 obejrzeli w MDK w Andrychowie przedstawienie profilaktyczne pt. „Niemy Krzyk. Jego wykonawcami byli aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa zaproszeni przez OWR w Andrychowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin.

Spektakl poruszał problematykę przemocy w rodzinie, samotności, braku tolerancji, potrzeby przyjaźni. Akcja rozgrywa się w przeciętnej polskiej szkole. Główni bohaterowie spektaklu to: sprzątaczka Jadwiga, baczna i przenikliwa obserwatorka uczniów i ich zachowań, Jacek, chłopiec, który pochodzi z biednej rodziny oraz Marzena, dziewczyna pozornie szczęśliwa, ale tak naprawdę bardzo samotna. Pani Jadwiga opowiada historię dwóch rodzin. Jedna z nich, pomimo iż oboje rodzice ciężko pracują, jest rodziną bardzo ubogą, ale szczęśliwą. To właśnie rodzina Jacka. Chłopiec ma jeszcze dwoje rodzeństwa. Wszyscy bardzo się kochają i obdarzają wzajemnym wsparciem i szacunkiem. Aby spełnić marzenie swojej siostry o różowym plecaku, Jacek zarabia, myjąc samochód sąsiada. Zupełnym przeciwieństwem rodziny Jacka, jest rodzina Marzeny, drugiej bohaterki spektaklu. Dziewczynka pochodzi z dobrze sytuowanej rodziny. Ma wszystko, czego tylko zapragnie, oprócz miłości, zrozumienia i wsparcia rodziców. Tak naprawdę Marzena to osoba bardzo samotna. W wirze obowiązków rodzice nie zauważają swojej małej córeczki. Stawiają przed nią wymagania, którym nie jest w stanie sprostać, a posłuszeństwo próbują wyegzekwować siłą. Pani woźna dostrzega to, czego nie dostrzegają inni. Zaczyna podejrzewać, iż mimo wielkich pieniędzy, jakimi dysponują rodzice, dziecku dzieje się krzywda, jest bita i głodzona.

Gimnazjaliści z uwagą obejrzeli przedstawienie i uświadomili sobie, że pieniądze nie są najważniejszą wartością w życiu, a uzależnienie od nich może prowadzić do zgubnych skutków. Dowiedzieli się również, że najważniejsza w życiu jest miłość, przyjaźń oraz szacunek do drugiego człowieka, natomiast w rodzinie, bez względu na jej status społeczny, powinno się pielęgnować relacje międzyludzkie.

DSCN3124DSCN3128DSCN3130DSCN3131DSCN3133DSCN3138DSCN3141DSCN3143DSCN3146