Obraz 1383

Konkurs "Poeci dzieciom" - listopad 2011

AAA
30 listopada 2011r. wśród uczniów I - III SP odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Poeci dzieciom". Każda klasa w drodze eliminacji wytypowała po dwóch przedstawicieli. Czternastu uczniów recytowało przygotowane teksty, które oceniała komisja w składzie: p.U.Bylica, p.I.Droździk, p.B.Jończyk.
Wyniki:
I miejsce - Aleksandra Hankus kl. II a
II miejsce - Patryk Zaremba kl. III b
III miejsce - Maria Strama kl. I c
Wyróżnienia:
Natalia Zając kl I b
Zuzanna Pająk kl. II b
Martyna Fierdonek kl. III a
Jakub Nowak kl. III b

W drugiej części dnia poświęconemu poezji i literaturze polskiej, a dzięki uprzejmości dyrektor Biblioteki Miejskiej w Andrychowie p. Sylwii Błasiak, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką dla dzieci p. Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek dla dzieci, mieszkającą w Bielsku - Białej. Autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, w której opisuje codzienne sytuacje, które dzieją się tu i teraz, a jej bohaterowie to zwyczajne dzieci, tyle tylko, że z poczuciem humoru i głową pełną zwariowanych pomysłów. Zdaniem pisarki świat widziany oczami dziecka sam w sobie jest niezwykły, choć jak twierdzi autorka, szczypta magii nie zaszkodzi - stąd np. wróżka pojawiająca się w książce "Lemoniadowy ząb". Pisarka przedstawiła młodym słuchaczom swoją najnowszą książkę "Gdyby jajko mogło mówić", w której wyjaśnia dzieciom pochodzenie i znaczenie świątecznych zwyczajów. Autorka książkę tą napisała z myślą o rozgraniczeniu trzech dziedzin - związanych z przysłowiami, przesądami i zwyczajami - z którymi w życiu stykamy się najczęściej.
Dotychczas ukazały się następujące książki: "A może będzie właśnie tak", "Cukierki", "Dziadek na huśtawce", "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści", "Lemoniadowy ząb", "Nie ma nudnych dni", "Opowiadania dla przedszkolaków", "Opowiadania z piaskownicy", "Paluszki, czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą", "Piegowate opowiadania", "Przygoda ma kolor niebieski", "Szczęście śpi na lewym boku", "To się nie mieści w głowie", "Wieloryb", "Z przysłowiami za pan brat". W 2007 r. jej książka "Na wszystko jest sposób" otrzymała drugą nagrodę w kategorii: książka dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ABCXXI - "Cała Polska czyta dzieciom". W 2008 r. autorka znalazła się wśród laureatów konkursu o Nagrodę im. M. Weryho - Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik "Bliżej Przedszkola".
W czasie trwania spotkania odczytywane były fragmenty książek. Ze strony dzieci padło wiele pytań dotyczących warsztatu pracy pisarza. Na zakończenie autorka wręczyła nagrody laureatom szkolnego konkursu recytatorskiego oraz wpisywała imienne dedykacje do książek swojego autorstwa.

Obraz 1389Obraz 1390Obraz 1393Obraz 1395Obraz 1396Obraz 1397Obraz 1398Obraz 1399Obraz 1405Obraz 1406Obraz 1409Obraz 1410Obraz 1411Obraz 1413Obraz 1423Obraz 1424Obraz 1437Obraz 1442Obraz 1443Obraz 1444Obraz 1446Obraz 1447Obraz 1449